EDWARD KREFT

Awatar użytkownika
ZAP
Posty: 282
Kontaktowanie:

EDWARD KREFT

Postautor: ZAP » 05 lut 2019, 11:20

Edward Kreft
ur.24 sierpnia 1938 r. w Starogardzie Szczecińskim, zm. 05 czerwca 2018 r.
Studiował na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Grafiki u prof. Jerzego Hoppena. Dyplom uzyskał w 1962 r. Przez wiele lat pełnił kierownicze funkcje w instytucjach kultury Człuchowa i Szczecinka. Był inicjatorem i twórcą Muzeum Regionalnego Ziemi Człuchowskiej. Od 1984 r. mieszkał w Pile. Do 1988 r. pracował w WOSS jako główny specjalista upowszechniający plastykę. Pełnił również funkcję Plastyka Wojewódzkiego a w latach 1995 – 1966 obowiązki Prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Pile. Uprawiał grafikę artystyczną, użytkową, metaloplastykę, rysunek i rzeźbę.
Jest autorem ponad 300 grafik (drzeworytów, linorytów i akwafort) oraz ponad 70 ekslibrisów dla instytucji i osób prywatnych. Znajdują się one m.in. w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w Warszawskiej Galerii Exlibrisu w Krakowie oraz w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jest autorem Pomnika Ziemniaka ( wys. 9 m) dla Doświadczalnego Ośrodka Rolnego w Besiekierzu oraz Pomnika z okazji 70 – lecia Policji dla Komendy Głównej Policji w Warszawie. Z zakresu małych form wykonał m.in. statuetki dla Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu w Poznaniu oraz dla Ministerstwa Leśnictwa w Warszawie. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. (Bułgaria, Niemcy, Rosja, Francja, Holandia i Szwecja). Był stałym uczestnikiem kolejnych edycji „Salonu Pilskiego” BWA i UP w Pile.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Medal z okazji 20 - lecia ZPAP w Koszalinie, Medal z okazji 30 – lecia ochrony zabytków. Złoty Krzyż Zasługi, Nagrody Starosty Pilskiego (2012, 2017).
Od wielu lat współpracował z ZAP, 3 lata temu został członkiem Pilskiego Oddziału ZAP.
Jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą. ( Ewa Jabłońska)
snip_20190205122136.png

Wróć do „WSPOMNIENIA O ARTYSTACH”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość