STANISŁAW WOJCIESZAK

Ewa Gbiorczyk

STANISŁAW WOJCIESZAK

Postautor: Ewa Gbiorczyk » 29 sty 2019, 16:54

Stanisław Wojcieszak 1943r. - 2019r. Pracował i tworzył w Poznaniu.
W latach 1994 – 2004 był prezesem Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków, w latach 1994– 2019 wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków.

Cytat z FB "Prawdziwy przyjaciel, zawsze na każde wezwanie, zawsze gotowy do pomocy, zawsze na straży, zawsze miał dla nas czas, nigdy nie zawiódł. Bardzo będzie nam Staszka brakować, jego słów otuchy, pocieszenia i wsparcia w trudnych chwilach walki z przeciwnościami, brakiem zrozumienia i złym spojrzeniem..." (M. Sciezynska)

Zrzut ekranu 2019-01-19 o 11.36.29.png
foto P. Radomski

Awatar użytkownika
PAWEŁ GALIŃSKI
Kontaktowanie:

Re: STANISŁAW WOJCIESZAK

Postautor: PAWEŁ GALIŃSKI » 30 sty 2019, 11:49

Stanisława Wojcieszaka znałem tylko i aż 3 lata.

Tylko - czasem tak bywa w życiu, a konkretne przyczyny nie są istotne.

Aż - ludzi takich jak Stanisław nie sposób poznawać troszkę, nie sposób zapomnieć...
Gościł mnie u siebie kilkukrotnie - za pierwszym razem w ogóle nie znając,
opierając się na opinii znajomej i może dwóch godzin rozmów przedtem. Przyjął mnie jednak
otwarcie, spokojnie, a już pierwsze rozmowy były takimi, jakie cenię najbardziej, otwarte, szczere
do bólu, konkretne - o sztuce, o Związku, w którym ja byłem nowy, a On od Początku...

Dla mnie - tu nieco powtórzę się - za tekstem na moim prywatnym blogu, Stanisław Wojcieszak
był Artystą przez duże A - ponieważ już na pierwszy rzut oka trudno zakwalifikować Jego Twórczość
do typowych, tradycyjnych gatunków. W tematyce Jego dzieła są ( zawsze ), wielowątkowe, metaforyczne.
Technicznie prace złożone z wielu odrębnych elementów, wykorzystujące różne media w jednym - malarstwo,
rysunek, kolaż, rzeźba, fotografia, obiekty gotowe, tu korzeń wrośnięty w metalową siatkę płotu,
tam deski jakby wprost ze starej wiejskiej stodoły połączone z wiejskim oknem i fotografią z zupełnie innej
rzeczywistości... gdzie rama nie jest wykończeniem pracy, ale i / lub - integralną cząstką dzieła...
Zresztą i Jego dom wyglądał niezwykle - każdy mebel wyjątkowy, oryginalny - jedyny - wykonany
przez Staszka... Do tego wykończenia ścian, regały w pokojach..., mnóstwo mniejszych i większych rzeźb,
dzieł własnych autora, ale i spora kolekcja malarstwa i innych form artystycznych znajomych, lub znanych
poznańskich twórców. Na dodatek nienachalny, niekomercyjny, nic tam nie sugerowało, że to tylko reklama
twórczości, wszystko - iż siedzimy w domu Artysty, a zarazem prawdziwego miłośnika Sztuki.

Oby najważniejsze cechy Staszka - jego otwartość, uczciwość i działanie dla porozumienia między artystami,
często będących..., indywidualistami - natchnęła nas ku lepszej współpracy na przyszłość. Współpracy,
ponad podziałami.

Taka forma pamięci - w której doceniamy swoim postępowaniem cechy naszych dawnych znajomych i przyjaciół,
jest chyba najgłębszym wyrazem szacunku do tych - których już z nami nie ma, ale dokąd byli, działali w
analogiczny sposób, dla innych, dla siebie, szczerze.

Wróć do „WSPOMNIENIA O ARTYSTACH”